Pasaulio reitinguose pirmaujantis imtynininkas Kristupas Šleiva derina profesionalų sportą ir studijas VDU

Kristupas Šleiva yra iš Panevėžio kilęs klasikinių imtynių sportininkas, kuris savo karjerą pradėjo 2007 metais, o šiuo metu jau yra Europos ir pasaulio čempionatų prizininkas, kuris gali pasigirti išskirtiniais pasiekimais. Šio atleto pavardė pirmą kartą puikuojasi aukščiausioje reitingų pozicijoje – Tarptautinės imtynių federacijos reitinge K. Šleiva svorio kategorijoje iki 72 kg užimą antrąją vietą. Jis yra ketvirtas lietuvis nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kopęs ant apdovanojimų pakylos planetos pirmenybėse ir yra įvardinamas kaip vienas iš Lietuvos rinktinės lyderių.

Kristupas šiuo metu ne tik užsiima profesionaliu sportu, bet yra ir VDU Švietimo akademijos Fizinio ir sveikatos ugdymo bakalauro studijų programos studentas, siekiantis įgyti sporto pedagogo ir trenerio specialybę.

Kristupai, kada ir kodėl susidomėjote Graikų-romėnų imtynėmis?

Graikų-romėnų imtynėmis susidomėjau gyvendamas Panevėžyje, kuomet ketvirtoje klasėje į mokyklą atėjęs pirmasis mano treneris Vladimiras Audickas, pasiūlė išbandyti imtynių užsiėmimus. Po pirmos treniruotės viskas sekėsi pakankamai gerai, per labai trumpą laiką daug išmokau ir gerokai patobulėjau, galbūt tai davė stimulo, pasilikti šiame sporte.

Kokia yra imtynininko kasdienybė, treniruočių režimas, varžybų intensyvumas?

Imtynininko kasdienybė visą savaitę, nuo pirmadienio iki šeštadienio prasideda dvejomis treniruotėmis, kurios vyksta ryte ir vakare: rytais dažniausiai darome vadinamą „kilimą“, tobuliname techniką, kovojame. Vakarinės treniruotės būna įvairesnės: dirbame su štangomis, vyksta jėgos arba kardio treniruotės ir t.t. Visą sekmadienį dažniausiai skiriu asmeniniam poilsiui ir atsigavimui, o per metus sudalyvauju vidutiniškai apie 10 varžybų, įskaitant Europos ir Pasaulio čempionatus.

Sportininko gyvenimo kaina, kokia ji? (griežtas režimas, prarastas laisvalaikis ir t.t.)

Profesionaliai (dvi treniruotės, dalyvavimas sporto stovyklose, varžybose) sportuoju nuo septintos klasės, kuomet atvykau į Vilnių ir nuo tada supratau, koks yra profesionalaus sportininko kelias. Visas mano dėmesys dabar yra skiriamas tik sportui, tada seka mokslai, draugai, jeigu lieka laisvo laiko, jis skiriamas kažkokioms pramogoms. Tačiau savaitgalį dažniausiai kažko aktyvaus veikti ar pramogauti nesinori, norisi tik ramybės, miego ir poilsio bei tinkamai pasiruošti ateinančiai savaitei.

Kokias savybes turi turėti imtynininkas? Ir vis tik fizinės ar psichologinės savybės lemia gerą sportininko pasirodymą?

Imtynių sporte labai svarbios fizinės savybės – greitis, ištvermė, jėga ir technika. Tačiau kuomet baigiasi energijos „kuras“, kai dingsta visos jėgos, labai daug lemia charakterio tvirtumas. Mano nuomone, psichologines savybes ištreniruoti yra žymiai sudėtingiau, todėl manau, kad stiprus psichologinis pasiruošimas ir nusiteikimas turi didesnę įtaką sportininko pasirodymui.

Per savo sportinę karjerą esate patyręs traumų ar ne tokių sėkmingų pasirodymų. Kaip sekasi išgyventi sunkesnes akimirkas, lydinčias karjeros metu?

Prie traumų esu pripratęs, nes sportuojant patiriu tiek mažesnes, tiek didesnes traumas. Tačiau einant laikui susitaikiau, jog sporte tai yra neišvengiamas dalykas ir nuolat sportininką lydinti kasdienybė.

Esate laimėjęs ne vienas varžybas. Kokius jausmus patiriate, iškovojęs prizinę vietą ar čempiono titulą? Kuris laimėjimas Jums yra brangiausias?

Pergalės jausmą apibūdinti sunku, asmeniškai mane užplūsta adrenalinas, atsiranda didelis jėgos kiekis, pakyla nuotaika. Šiuo metu man brangiausias laimėjimas yra Pasaulio čempionato medalis.

Esate išrinktas geriausiu VDU sportininku, praeitais metais iškovojote III vietą Pasaulio čempionate, o šiandien esate antras pagal Pasaulio reitingus, ką reiškia būti vienam geriausių pasaulyje?

Kai sunkus ir ilgas darbas atsiperka, apima geras jausmas, tai mane paskatina treniruotėse dirbti dar sunkiau ir siekti vis aukštesnių, geresnių rezultatų.

Ar turite išsikėlęs naujų tikslų savo karjeroje, jei taip, kokie jie?

Mano tikslas, kaip ir daugumos sportininkų – nuolat siekti ir rodyti kuo geresnį sportinį rezultatą. Šiuo metu vienas iš mano asmeninių tikslų – patekti į Paryžiaus olimpines žaidynes, kurios vyks 2024 metais.

Renkatės sporto pedagogo, trenerio darbą ir dabar studijuojate VDU Švietimo akademijoje, Fizinio ir sveikatos ugdymo bakalauro studijose. Kodėl būtent VDU? Kaip pavyksta studijas suderinti su sportu?

Pasirinkau VDU, nes su sportu esu susijęs jau daug metų, todėl net neabejojau, kokias studijas rinksiuosi. Save ateityje matau tik šioje srityje, kaip sporto pedagogą ar trenerį, o VDU dėstytojai puikiai padeda suderinti studijas su įtemptu treniruočių grafiku, todėl tampa lengviau treniruotis ir atrasti laiko mokslams.

Jūsų matymu, koks turėtų būti ateities sporto pedagogas, fizinio ugdymo mokytojas, treneris?

Pirmoje vietoje – disciplinuotas, geras lyderis sportininkams ir savo mokiniams ne tik sporte, bet ir kituose, gyvenimiškuose dalykuose.

Ir pabaigai, ką Jums reiškia sportas?

Atsakymas labai paprastas – tai mano gyvenimo būdas ir kelias, kurį pasirinkau, padedantis man tobulėti tiek sporte, tiek kasdienybėje.

Studijos VDU

Vytauto Didžiojo universitete jau kelis metus yra sėkmingai vykdoma Bakalauro studijų programa Mokomojo dalyko pedagogika (fizinis ir sveikatos ugdymas), o nuo 2022 m. pradedama vykdyti autentiška ir išskirtinė bakalauro studijų programa „Sporto studijos“.  Pagrindinis šių studijų tikslas – plačios erudicijos, kompetentingas, savimi pasitikintis, lyderiaujantis, platesnių gebėjimų ir žinių, šiuolaikiškas sporto treneris.

Ši studijų programa yra parengta atsižvelgiant į sėkmingai plėtojamas Amerikos sporto švietimo programos (angl. American Sport Education Program) nuostatas, atsisakant smulkių sporto šakų specializacijų, bet siekiant ugdyti žmogaus pasirengimą, polinkį suvokti studijų objektą, numatyti situaciją, atlikti tam tikrą su studijų objektu susijusią tikslingą veiklą. Sporto studijų programos studentai galės rinktis alternatyvius, sporto šakos trenerio kvalifikaciją pagilinančius bei papildančius studijų dalykus, tokius kaip: atletinis rengimas, sporto psichologija, asmeninio trenerio meistriškumas, taikomoji žaidimų veiklos analizė, kurie yra ir itin svarbūs kiekvienos sporto šakos trenerio kompetencijai pagilinti. Ypatingai svarbu pažymėti, kad studentai taip pat turės galimybę pasirinkti Kauno „Žalgirio“ naujos trenerių rengimo koncepcijos gilinamąsias studijas.

Apie bakalauro studijas VDU:

Sporto studijos

Mokomojo dalyko pedagogika (fizinis ir sveikatos ugdymas)

Apie magistro studijas VDU:

Fizinis ugdymas ir sportas