VDU Sporto centras kviečia jungtis prie aukštųjų mokyklų ėjimo iššūkio

Ėjimas – vienas iš geriausių būdų palaikyti fizinį aktyvumą, tačiau nepaisant gausios informacinės sklaidos apie fizinio aktyvumo teigiamą poveikį sveikatai, žmonių judėjimo lygis pasaulyje vis dar nepalankus sveikatai – daugiau nei pusė Europos Sąjungos gyventojų (59 proc.) fiziškai pasyvūs, o Lietuvoje nesportuoja 46 proc. suaugusiųjų.

Remiantis „Eurobarometro“ apklausos, apie Europos Sąjungos šalių gyventojų fizinį aktyvumą rezultatais, nustatyta, kad dažniausios kliūtys, sąlygojančios asmenų dalyvavimą reguliarioje fizinėje veikloje yra šios: 42 proc. teigia, kad neturi tam laiko; 20 proc., kad neturi motyvacijos; 13 proc. teigia turintys sveikatos sutrikimų; 10 proc. sako nesportuojantys, nes neturi tam lėšų. Lietuvos rodikliai šiuo požiūriu yra labai panašūs, išskyrus tai, kad daugiau gyventojų nurodo nesportuojantys dėl finansinių problemų (17 proc.).

VDU Sporto centro trenerė, doc. dr. Asta Mockienė neabejoja, jog ėjimas – tobulas būdas gerinti savo sveikatą ir palaikyti fizinį aktyvumą.

„Pradėti daugiau vaikščioti gali kiekvienas. Tai bene tobuliausia fizinio aktyvumo forma – nereikia įsigyti specialios įrangos, sporto klubo kortelės, galima vaikščioti bet kur ir bet kada, tai veikla nereikalaujanti jokių specialių įgūdžių, turinti mažiausia traumų riziką. Vaikščiojimas – mankštos forma, kuri tinka visiems (išskyrus turintiems sunkią judėjimo negalią), nepaisant amžiaus, lyties ar gyvenimo būdo“, – mintimis dalinosi doc. dr. Asta Mockienė.

Remiantis mokslinių tyrimų rezultatais, padidinti fizinį aktyvumą šiuo metu skatina mobiliosios judėjimo programėlės, kuriose galima matyti nueita atstumą, žingsnius, konkuruoti tarp draugų ir taip jų susirasti.

Sisteminių apžvalgų rezultatai rodo, kad pakanka tik 30 minučių vaikščioti vidutiniu intensyvumu kasdien, kad sumažėtų kraujospūdis, pagerėtų cholesterolio rodikliai, sumažėtų II tipo cukrinio diabeto išsivystymo bei onkologinių ligų rizika. Taip pat įrodyta, kad vaikščiojimas sumažina stresą, nerimą, depresiją bei padeda kontroliuoti svorį. Daugėja įrodymų, kad spartus ėjimus skatina neurogenezę (naujų nervinių ląstelių susidarymą), smegenų tūrio padidėjimą, protinio darbingumo ir atminties pagėrėjimą.

Aukštųjų mokyklų ėjimo iššūkis

Vytauto Didžiojo universiteto Sporto centras spalio mėnesį prisijungė prie #walk15 aukštųjų mokyklų iššūkio, kurio esmė – rinkti žingsnius ir tapti labiausiai einančiu šalies universitetu. Šiam iššūkiui įpusėjus VDU savo sąskaitoje turi jau daugiau nei 82 milijonus nueitų žingsnių ir puikuojasi pirmoje. Antroje vietoje – Vilniaus Universitetas (VU), o trečioje – Kauno technologijos universitetas (KTU).

Aukštųjų mokyklų ėjimo iššūkis vyks iki 2021 m. balandžio 24 d., tad Sporto centras kviečia VDU studentus, dėstytojus bei akademinės bendruomenės narius jungtis, atliekant šiuos žingsnius:

  • parsisiųskite telefone programėlę #walk15;
  • spauskite taurės ikonėlę ekrano apačioje ir pasirinkite mygtuką „Nauji iššūkiai“;
  • spustelėkite ant mygtuko „Aukštųjų mokyklų iššūkis“ ir tuščiame laukelyje įveskite savo aukštosios mokyklos pavadinimą;
  • kasdien rinkite žingsnius už VDU.

Aukštųjų mokyklų ėjimo iššūkyje dalyvaujanti VDU profesorė Irena Bakanauskienė teigia, jog #walk15 programėlė, galimybė joje stebėti savo dienos fizinį aktyvumą ir dar prisidėti prie to, kad universitetas išliktų lyderių pozicijose, jau tapo tikru jos kasdienybės praskaidrinimu per karantino laikotarpį.

„Šis iššūkis motyvuoja judėti, rinkti žingsnius ir siekti išsikelto dienos tikslo – nueiti 10 000 žingsnių. Atsirado įprotis kalbant telefonu ne patogiai sėdėti, o atsistoti ir žingsniuoti, kad ir po kambarį ar kiemą. Anksčiau nemaniau, kad tiek daug žingsnių galima nueiti tiesiog šnekučiuojantis ar konsultuojant telefonu studentus. Vaikščiodama lauke, taip pat, vis pasitikrinu kiek nuėjau žingsnių ir stengiuosi jų padaryti tiek, kiek trūksta iki dienos ar savaitės normos. Būna, jog pamačius vakare, kad trūksta žingsnių iki nusimatytos dienos normos, įsijungiu muziką ir žingsniuoju pagal ją. Tai dažnai pakelia nuotaiką, duoda papildomos naudos ir yra lyg tam tikra terapija“, – mintimis apie ėjimo iššūkį dalinosi I. Bakanauskienė.

Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojama žingsnių norma suaugusiam žmogui – 10 tūkstančių žingsnių per dieną. Programėlėje nesunkiai rasite išsamią informaciją apie surinktus žingsnius, tad junkimės ir kartu siekime geriausio rezultato!

Plačiau: https://walk15.lt