ĮDOMU: ar turite palmaris longus raumenį?

Paguldykite ant stalo ranką delnu į viršų ir nykščiu palieskite mažylį pirštą. Tikėtina, kad maždaug ties riešo viduriu pamatysite iškilusią sausgyslę. Ši sausgyslė jungiasi su ilguoju delno raumeniu palmaris longus, kuris lenkia riešą, padeda lenkti alkūnę ir įtempia delno sausplėvę.

Jeigu jos nematote, esate vienas iš tų 10-15 proc. evoliucijos paveiktų žmonių, kurie neturi palmaris longus raumens. Ar tai blogai? „Ne“, – sako daugelis mokslininkų, nes šis raumuo buvo reikalingas mūsų protėviams laipiojant po medžius. Tai vienas iš rudimentinių organų, neatliekantis pastebimos funkcijos. Tyrėjai pastebėjo, kad labiausiai išvystytą ilgąjį delno raumenį turi tos žinduolių rūšys, kurios priekinėmis galūnėmis naudojasi judėdamos, pavyzdžiui: lemūrai ir beždžionės. Remiantis kai kurių mokslinių tyrimų išvadomis, šis dilbio srityje esantis raumuo neteikia jokių akivaizdžių pranašumų dabartiniam žmogui, nes tų, kurie iš prigimties jo neturi, rankos yra tokios pat stiprios, o kumštis toks pat tvirtas.

XIX a. rudimentinių organų sąrašą sudarė 86 organai. Tuomet buvo klaidingai įtraukti ir svarbūs organai, pavyzdžiui: konkorėžinė liauka, užkrūčio liauka, hipofizė. Šiais laikais rudimentinių organų sąrašas yra žymiai mažesnis ir labai diskutuotinas. Yra mokslininkų manančių, kad visi turimi žmogaus organai yra svarbūs, tik kol kas negalime paaiškinti šios svarbos.

Nustatyta, kad daugiau moterų nei vyrų neturi palmaris longus raumens. Taip pat mokslininkai stebi, kad jaunų žmonių tarpe mažesnis palmaris longus  raumens paplitimas, lyginant su vyresne populiacijos dalimi. Šio raumens neturi net 63,9 proc. Turkijos gyventojų. Zimbabvės populiacijoje tik 1,5 proc. neturi šio raumens. Palmaris longus raumuo yra ir sporto fiziologų tyrimo objektas. Nuolatos keliamos hipotezės, jog sportininkai turintys šį raumenį gali generuoti didesnę rankų jėgą, raumens susitraukimo greitį ir galingumą.

P. S. Pasibaigus karantinui kviesime dalyvauti VDU Sporto centro mokslininkų tyrime: „Palmaris longus raumens paplitimas ir jo paveikis plaštakos jėgai“. Norintys dalyvauti tyrime rašykite el. paštu: asta.mockiene@vdu.lt

Straipsnį parengė:  VDU dėstytoja, doc., dr. Asta Mockienė