ĮDOMU: ilgaamžiškumo testas

Publikuojama vis daugiau moksliniais tyrimais pagrįstų įrodymų, jog geras žmonių fizinis pajėgumas susijęs ne tik su geresne gyvenimo kokybe, bet ir su mažesne priešlaikinės mirties (kai žmogus miršta nepasiekęs tikėtinos gyvenimo trukmės) rizika. Žmogaus darbui ir buičiai fizinis pajėgumas yra svarbus kaip sveikatos komponentas, padedantis išlaikyti gyvenimo aktyvumą. Jis susijęs su funkcinėmis galimybėmis atlikti kasdienes užduotis nepervargstant. Pakankamas žmonių fizinis pajėgumas suteikia galimybę ne tik džiaugtis laisvalaikio pramogomis, bet ir išlaikyti socialinį aktyvumą.

Geras fizinis pajėgumas siejamas su reguliariu fiziniu aktyvumu, o mažas – su fiziniu pasyvumu, rašo mokslininkai. Dėl besikartojančio fizinio krūvio poveikio įvyksta funkciniai ir struktūriniai organizmo pokyčiai, dėl to gerėja fizinis pajėgumas (jėga, ištvermė, lankstumas ir kitos fizinės ypatybės), todėl organizmas geba ilgesnį laiką priešintis nuovargiui, mažėją įvairių ligų atsiradimo rizika.

Ar galite atsikelti nuo grindų, neatsiremdami rankomis? Jeigu ne, jums gresia priešlaikinė mirtis?! – nustatė mokslininkai iš Sporto medicinos klinikos Rio de Žaneire (Brazilija).

Tiriamiesiems, kuriems pavyko atlikti „sėsti – stoti“ testą, neatsiremiant nei rankomis, nei keliais, galėjo džiaugtis iki šešių kartų mažesne mirties rizika lyginant su tiriamaisiais, kurie naudojo rankų ir / ar kelių pagalbą. Šis nesudėtingas pratimas susijęs su kūno lankstumu, raumenų jėga, pusiausvyra bei kūno svoriu, teigia tyrimo vadovas Claudio Gil Araujo. Visos šios fizinės ypatybės sąlygoja mūsų sveikatą.

Tyrimo metu tiriamųjų buvo prašoma atsisėsti ir atsistoti su kaip įmanoma mažesne pagalba arba visai be jos. Atsisėdimas ir atsistojimas be pagalbos buvo vertinamas 10 taškų. Po vieną tašką buvo atimama jei tiriamasis naudojosi kiekviena papildoma pagalba (ranka ar keliu). Pusę taško buvo atimama praradus pusiausvyrą (susvyravus).

„Sėsti – stoti“ testas

! Šio pratimo atlikti negalima sergant kojų sąnarių ligomis

Dėvėkite nevaržančius judesių rūbus

  • Lėtai sėskitės ant grindų sukryžiuodami kojas. Nenaudokite nei rankų, nei kelių atramos;
  • Pamėginkite atsistoti nenaudojant nei rankų, nei kelių atramos;
  • Jei atsisėdote ant grindų nenaudodami nei rankų, nei kelių atramos – 5 taškai;
  • Jei atsistojote nuo grindų nenaudodami nei rankų, nei kelių atramos – 5 taškai.

Bendra taškų suma – 10

  • Po vieną tašką atimkite, jeigu pasirėmėte ranka ar keliu;
  • Pusę taško atimkite, jeigu praradote pusiausvyrą ir susvyravote.

Jei surinkote 8–10 taškų, jūsų fizinė sveikata yra gera

3,5 – 3,7 taškų suma reiškia, kad jūsų fizinis pajėgumas yra silpnas

Jei surinkote 3 ar mažiau taškų – jūsų fizinis pajėgumas yra blogas

Pasak mokslininkų, gerinant rezultatus, mirties rizika su kiekvienu padidėjusiu tašku sumažėja 21 procentu. Fizinio pajėgumo testai gali objektyviai įvertinti žmogaus gyvenseną, fizines ir funkcines ypatybes, svarbias kasdienėje veikloje.

Straipsnį parengė: VDU dėstytoja, doc. dr. Asta Mockienė