Studijų metai ir krepšininkų tobulėjimo laikas

VDU Sporto centras parengė išsamų straipsnį, kaip keitėsi VDU krepšinio komandos žaidėjų statistikos, lyginant jų pirmą sezoną, žaidžiant VDU krepšinio komandoje ir paskutinį. Aldas Gedeika, Simonas Kriaučiūnas, Vainius Steponavičius, Bartautas Blažauskas ir Ernestas Sederevičius taip pat atsakė į keletą klausimų, kas jiems padėjo tobulėti kaip krepšinio žaidėjams, kiek jų augimui įtakos turėjo treneriai ir koks jausmas yra žaisti už VDU komandą.

Aldas Gedeika savo krepšininko karjerą pradėjo Regionų krepšinio lygoje (RKL) 2015-2016 sezone,  atstovaudamas Kėdainių „SC-ATEITIS“ komandoje, B divizione. 2017-2018 metų sezone prisijungė prie VDU komandos, kuri tuo metu žaidė A divizione. Lyginant Aldo pirmą sezoną A divizione, vilkint VDU komandos marškinėlius ir paskutinį, galima pastebėti augimą: net 13% pagerėjo Aldo baudų metimai, 2,8 padidėjo naudingumo balas, sumažėjo atliktų klaidų skaičius (0,3).

Aldas Gedeika

Atkovoti kamuoliai Taškai Rezultatyvūs perdavimai Klaidos Naudingumo balai Tritaškių taiklumas Baudų metimai
Pirmas sezonas 2,1 8,5 1,7 1,5 7,1 33,8 61,9%
Paskutinis sezonas 2,7 10,8 2,3 1,2 9,9 36,1 75%

Aldas:

Labiausiai prie tobulėjimo prisidėjo treniruotės ir sužaistos varžybos. Lyginant pirmą ir paskutinį sezoną, tai pirmame sezone buvo nauja aplinka, reikėjo laiko priprasti prie naujos komandos, o paskutiniame sezone viskas buvo žinoma ir suprantama, aišku, ko iš tavęs treniruotėse ir rungtynėse reikalauja treneriai, todėl tai padėjo pagerinti savo žaidimą. Per šiuos keturis metus treneriai labai daug prisidėjo prie mano kaipžaidėjo ir asmenybės tobulėjimo, davė naudingų patarimų. Atstovauti universiteto komandą tikrai geras jausmas: čia patirta daug įsimintinų varžybų, kelionių, išvykų, suteiktos visos sąlygos, skirtos tobulėjimui. Buvo smagu praleisti VDU komandoje šiuos keturis metus.

Simono Kriaučiūno karjera RKL prasidėjo 2014-2015 metais, atstovaujant Biržų SM-„BIRŽŲ DUONA“  komandai, su kuria žaidė B divizione. 2017-2018 metais pradėjo žaisti už VDU komandą. Stebint Simono statistiką, galima įžvelgti ryškų patobulėjimą: paskutiniajame sezone Simonas rinko dviem kartais daugiau taškų negu pirmajame, 11,7% padidėjo taiklumas baudų metime, 6,9 padidėjo naudingumo balas bei atlikti rezultatyvūs perdavimai (0,7).

Simonas Kriaučiūnas Atkovoti kamuoliai Taškai Rezultatyvūs perdavimai Klaidos Naudingumo balai Perimti kamuoliai Dvitaškiai Tritaškiai Baudų metimai
Pirmas sezonas 2,4 9 2,1 1,4 9,4 1,7 50,3% 33,9% 75,6%
Paskutinis sezonas 2,2 18 2,8 1,2 16,3 1,8 53,2% 36% 87,3%

Simonas:

Noras laimėti yra visada, labai nemėgstu pralaimėjimų ir stengiuosi visur ir visada nugalėti. Kas pagerino mano žaidimą lyginant su pirmuoju sezonu, tai tiesiog tapau komandos senbuviu, daug išminties pasisėmiau iš praėjusių sezonų kapitono ir visiško senbuvio Deivido Petravičiaus. Paskutiniame sezone man teko rodyti pavyzdį ir imtis daugiau iniciatyvos nei per pirmuosius žaidimo metus. Treneriai man padėjo sustiprėti fiziškai, būdavo smagios treniruotės, esu dėkingas, jog 12 klasėje man pasiūlė sportuoti ir studijuoti VDU. Jausmas čia puikus: daug laisvės, treneriai visada pasitikėdavo. Gaila, kad pandemija pakišo koją laimėti daugiau titulų su VDU komanda, bet kas ten žino, gal dar kada bus proga užsidėti VDU marškinėlius.

Vainius Steponavičius savo profesionalaus krepšininko karjerą pradėjo 2015-2016 metų sezone Kėdainių „SC-ATEITIS“  komandoje. 2017-2018 metų sezone prisijungė prie VDU komandos. Stebint Vainiaus statistiką, matosi aiškus patobulėjimas tritaškių metime – palyginus su pirmuoju sezonu, paskutiniajame pataikymas iš tritaškio zonos padidėjo net 13,6%. Taip pat išaugo pataikymas iš dviejų taškų zonos (7,8) bei naudingumo balas (5).

Vainius Steponavičius Atkovoti kamuoliai Taškai Rezultatyvūs perdavimai Naudingumo balai Perimti kamuoliai Dvitaškiai Tritaškiai
Pirmas sezonas 4 12,9 3 13,4 1,4 53,5% 21,1%
Antras sezonas 4,2 16,6 6 18,4 2 61,3% 34,7%

Vainius:

Man padėjo tiek treniruotės krepšinio salėje pas trenerius Airidą ir Arūną, tiek treniruotės pas fizinio parengimo trenerį Domantą, taip gerėjo rezultatai ir trenerių pasitikėjimas. Daug įtakos turėjo treneriai, nes treniruotės buvo ne tik naudingos, bet ir labai smagios. Nemažai išmokau ir labai patobulėjau, todėl dėkoju treneriams ir komandos draugams. Žaisti už VDU komandą yra šaunus jausmas, liko tik patys geriausi prisiminimai iš rungtynių, varžybų ir aišku kelionių. Sutikau gerų žmonių, kurie man labai padėjo.

Bartautas Blažauskas 2016-2017 metų sezone pradėjo žaisti Kauno „ATLETAS-LSU“ komandoje, o po sezono prisijungė prie VDU komandos. Palyginus pirmąjį ir paskutinįjį sezoną, pagrinde Bartautas patobulėjo pataikyme iš dviejų taškų zonos, šis rodiklis padidėjo 9,6%, atkovojo (2) bei blokavo (0,5) daugiau metimų.

Bartautas Blažauskas Atkovoti kamuoliai Taškai Rezultatyvūs perdavimai Naudingumo balai Perimti kamuoliai Blokuoti metimai Dvitaškiai
Pirmas sezonas 5 5,8 1,6 13,4 1,4 0,3 47,1%
Paskutinis sezonas 7 7 2,5 11,5 0,9 0,8 56,7%

Bartautas:

Manau daugiausiai įtakos žaidimui davė treniruotės. Nuolat daug treniruodavomės, sunkiai dirbome, o taip natūraliai ir tobulėji. Treneriai turėjo didelę įtaką man kaip žaidėjui, nes treniruotės buvo labai naudingos. Labai patiko atmosfera rūbinėje, su visais puikiai sutardavome, atsirado daug naujų pažinčių, vieni kitiems padėdavome, patardavome, o tai yra puikus jausmas. Išlikę tik geriausi prisiminimai.

Ernestas Sederevičius savo karjerą pradėjo 2015-2016 metų sezone Marijampolės „SŪDUVA-MANTINGA-2“  komandoje, kurioje žaidė du sezonus. Prie VDU prisijungė 2017-2018 metų sezone. Žaisdamas VDU komandoje Ernestas savo rezultatus labiausiai pagerino metime iš dviejų bei trijų taškų zonos (8,3%), 2,8 padidėjo jo naudingumo balas.

Ernestas Sederevičius

Atkovoti kamuoliai Taškai Rezultatyvūs perdavimai Naudingumo balai Blokuoti metimai Dvitaškiai Tritaškiai
Pirmas sezonas 4 7,2 1 8,5 0,8 49,7% 17,3%
Paskutinis sezonas 5 8,4 1 11,3 1,6 58%

25,6%

Ernestas:

Tobulėjimą pirmiausiai lėmė sunkus darbas. Nors žaidimą reikėjo derinti su studijomis, tačiau rytais visada būdavo galimybė, papildomai padirbti treniruoklių salėje su Domantu Žalga. Tobulėjimą lėmė ir geresnis susižaidimas su komandos draugais, pasitikėjimas savo jėgomis. Treneriai turėjo didelę įtaką, nes duodavo daug patarimų, ką galima daryti geriau, pats jausdavau, kad treneriai manimi pasitiki ir tai padėjo asmeniniam tobulėjimui. Laikas praleistas su VDU komanda buvo tikrai smagus, turėjome galimybes žaisti Izraelyje, Ispanijoje, Estijoje ir Kinijoje, taip pat atstovauti ir pagrindinę studentų komandą, kurioje žaidė aukšto lygio žaidėjai, todėl tikrai džiaugiausi ir mėgavausi žaidimu už VDU komandą.

Savo pastebėjimais ir mintimis apie šiuos krepšininkus, pasidalino ir VDU krepšinio komandos treneris Arūnas Juknevičius.

Treneri, kaip praėjo jūsų vasara, ką nuveikėte?

Rinkome ir ieškojome naujų žaidėjų. Stebėjome, svarstėme, kurie žaidėjai labiausiai tiktų mūsų komandai, studijuotų ir tuo pačiu žaistų. Pagrinde visa vasara ir prabėgo, ieškant naujų žaidėjų.

Komandą po sezono paliko komandos lyderiai: Vainius Steponavičius, Aldas Gedeika, Simonas Kriaučiūnas ir Bartautas Blažauskas. Kaip komandos žaidimas keisis artėjančiame sezone ir kaip žadat užkamšyti atsiradusias skyles žaidėjų rotacijoje?

Na, kol kas jie dar nepaliko komandos, tik baigė mokslus. Galbūt kažkurie pratęs mokslus ir žaidimą mūsų komandoje. Visų pirmą, tiksliai dar nėra iki galo nuspręsta, ar jie norės kažką daryti artėjančiame sezone. O antrą, tai jau tokia universitetinės komandos dalia, kad daug studentų baigia studijas ir tenka priimti naujus, tuomet komanda keičiasi iš pagrindų. Ši žaidėjų karta buvo didelė, tas kiek neramina, jei teks suburti visiškai naują komandą. Būtų nuostabu, jei liktų vienas ar kitas senbusvis žaidėjas ir galėtų perduoti savo patirtį naujiems žaidėjams.

Koks jausmas buvo treniruoti šiuos žaidėjus? Jeigu jie paliktų komandą, ko jiems palinkėtumėte?

Jausmas buvo labai geras, nes vyrukai buvo ir yra darbštūs, kovingi, kartu pasiekėme ne vieną gražią pergalę. Palinkėčiau jiems toliau stengtis, jog jiems toliau sektųsi gyventi krepšinio pasaulyje, kad visada būtų darbštūs ir siektų užsibrėžtų tikslų.

Kokie tikslai buvo praeitame sezone ir kokie jie bus artėjančiame?

Tikslus kelti dabar šiek tiek per anksti, kol nežinome, kokie bus nauji žaidėjai, prisijungę prie komandos. Kol kas neaišku, kokia bus nauja komandos sudėtis, kur dalyvausime ir žaisime, kuomet viskas išsispręs, bus galima kelti naujus tikslus ir uždavinius.

Praeitame sezone bendras komandos tritaškių taiklumas buvo 33%, o baudų metimų 70%. Kaip galvojate, kas galėtų padėti pagerinti šiuos statistikos rodiklius naujame sezone?

Šie rodikliai nebuvo labai blogi, nes buvo ir žymiai prastesnių sezonų. Aišku, nereikia norėti, kad tritaškius mestume 40% taiklumu, o baudas 80% taiklumu. Būtų super, nes aukšto lygio komanda gali to norėti. Darbas, treniruotės, kasdien išmesti keli šimtai metimų ir pradeda pataikyti net tas, kuris visiškai nepataiko.

Ir paskutinis klausimas, kaip galvojate, ką reikia keisti ar daryti, norint iškovoti daugiau pergalių artėjančiame sezone?

Yra dalykų, kurie nuo mūsų nepriklauso, pavyzdžiui kiek ir kas įstos į universitetą. Mūsų komanda nėra ta, kur turi tam tikrą pinigų sumą ir pagal šį aspektą galima ieškoti žaidėjų, nes mes negalime atleisti žaidėjo, jei jis nepateisina mūsų lūkesčių ir jį pakeisti kitu – studentų krepšinyje taip nėra. Turime dirbti su tais, kurie atėjo, labai retas atvejis, jog atėję buvę moksleiviai savo žaidimu nustebintų senbuvius. Norint, kad žaidimas pagerėtų, reikia skirti tikrai daug laiko ir ne vienerių metų, kad naujokai apsiprastų komandoje, atsiskleistų ir pademonstruotų tai, ką sugeba geriausiai. Žiūrėsime rudenį, kaip viskas klostysis, o pavasarį, nors yra sakoma, kad viščiukus skaičiuoja rudenį, mes skaičiuosime pavasarį, ką pavyko iš tų viščiukų išauginti.